Černá Hora / 100
Obsah Další

 

Černá Hora - Prokletije 16. - 22.8. 2015

Neděle 16.8.2015

Kolem 21 hod. jsme přejeli hranice mezi Maďarskem a Srbskem v Subotici se standardní pasovou kontrolou. Přejezd trval asi hodinu, což bylo časově velice dobré, protože někdy to prý trvá 8 až 10 hodin. Tento stav byl určitě v protisměru, kde byla mnohakilometrová fronta. V 6 hod. v neděli ráno přijíždíme na srbsko-černohorské hranice, opět s pasovou kontrolou. Po celonoční cestě autobusem přijíždíme ráno v 9 hod. do Plavu (1098 m) na hotel. Hned byla výborná snídaně formou švédského stolu. Po snídani se ubytováváme, jsme ve 2. patře ve 4-lůžkovém pokoji, asi jako jediní s balkonem a s výhledem na Plavské jezero a pohoří Visitor.

V 11:15 hod. vycházíme na první rozcvičovací trek do pohoří Prokletije. V Plavu nejdříve navštěvujeme starou mešitu z r.1880, kterou na svou památku nechal postavit obchodník Ferovič. Dnes je však více známa pod názvem Šabovičova mešita. Je postavena z vyřezávaného kamene a je zvláštní tím, že je to jedna z mála mešit s dřevěným minaretem. Nedaleko ní stojí novější mešita, tzv. Sultánova, postavená v r. 1909 sultánem Abdulem Hamidem II. Dál v Plavu ještě navštěvujeme opevněný dům z 15. století - strážní věž (Kula Redžepagiča). Nahoře je stavba dřevěná - obytná část, která je až ze 17. století. Dům má celkem 3 patra, v přízemí se choval dobytek, v 1. patře, tzv. obranném, byly střílny. Zdi od spodu až do tohoto patra byly kamenné a silné více než 1 m. Další patro nebo i patra byla již obytná. Tyto opevněné domy se nazývají KULA.

Po návštěvě památek v Plavu ve 12:45 hod. vyrážíme na trek do pohoří Kofiljača s výstupem na Cecunsko Brdo a zpět Konjskim oborem. Přestože cesta neustále stoupala, místy dost strmě, nebyla příliš náročná. Převážně vedla po loukách a stále jsme měli výhled na Plavské jezero a pohoří Visitor za ním. Bohužel vše bylo v silném oparu. Překonali jsme celkem 850 m převýšení. Zpět do Plavu jsme se po tříhodinovém výletu vrátili v 16 hodin.

Ještě je třeba podotknout, že horská turistika v Černé Hoře je zatím možná jen „po svých“. Nejsou zde žádné lanovky a tak každý výlet na horské vrcholy se musí poctivě odšlapat. A proto každý den jsme překonávali více či méně náročná převýšení od 800 m až do 1500 m.