Cortina / 200
Předchozí Obsah Další

 

17.7.2016 - neděle

V 9 hod. odjíždíme do sedla Passo Falzarego v n.m. 2117 m. Skupina jde na prohlídku oblasti Cinque Torri, kterou jsme rovněž absolvovali již dříve a tak i dnes volíme vlastní program a tím je výstup skalním tunelem Galleria del Lagazuoi.

Tunel „Galleria del Lagazuoi “ včetně všech odboček je dlouhý 1100 m, s výškovým rozdílem asi 400 m. Tunel vybudovali v letech 1915 - 1917 italští vojáci. Sloužil k transportu a uskladnění vojenského materiálu a jako opevněný úkryt vojáků a zároveň jako místo, vytvořené za účelem dobytí rakouského strategického bodu nad sedlem Falzarego. Dnes to je technická památka.

Z passa vycházíme po stezce č. 402 a asi po 20ti minutách z ní odbočujeme ke galérii (k tunelu). V 11:55 hod. vcházíme do prvního tunelu. Je to jen krátký tunel, asi tak 10 m a tady ještě není třeba čelovku. Kritický byl přechod do hlavního druhého tunelu. Cesta byla sice dost zabezpečená, ale místy (asi tak z 20 %) byla krkolomná bez jakéhokoliv jištění lanem. Po dalších 20ti minutách přicházíme ke vchodu do hlavního tunelu a čeká nás vystoupání tímto tunelem asi o 350 m. Zde je už bezpodmínečně nutná svítilna. Výstup je klasifikován jako ferrata 1. stupně, tedy mírná, bez nutnosti ferratové výbavy. Cestou procházíme kolem řady oken, které sloužili jako pozorovatelny a také jako místa kudy se lanovkou (lanovky zde byly celkem tři) dopravoval do skály proviant, zbraně, střelivo a materiál. Je 12:55 hod., takže skálou procházíme už asi jednu hodinu. Místy byly schody celkem pohodlné i když téměř všude tekla nebo kapala voda. Jak se blížíme k vrcholu schody pomalu mizí, jsou tu jen nějaké kamenné zbytky. Vrcholu této hlavní skály dosahujeme ve 13:25 hod. a z východu je krásná vyhlídka. Nad východem z hlavního tunelu Galleria del Lagazuoi šplháme do tzv. Malé galerie, v níž je umístěn útočný kulomet, namířený do sedla Lagazuoi. Od galerie po krátkém výstupu úbočím skály pokračujeme k nedalekému třetímu kratšímu tunelu a asi po 15ti minutách z něj vycházíme a čeká nás venkovní výstup zajištěnou cestou k chatě Lagazuoi, ležící v n.m. výšce 2752 m. Od východu z tunelu jsou opět krásné vyhlídky a vidíme už i chatu Lagazuoi, cíl naší dnešní cesty.

Od chaty pak odcházíme po pohodlné cestě Kaiserjäger ke kříži (památníku) padlým na Lagazuoi v letech 1915 - 1918 na kopci Piccolo Lagazuoi v n.m. 2778 m.

Po prohlídce tohoto místa se vracíme zpět k chatě Lagazuoi a lanovkou za 10,7 Eura/osoba sjíždíme do sedla Falzarego, kde na nás čeká autobus a cesta do hotelu. Ubytovaní jsme v hotelu Seehof, vzdáleného 3 km od města Monguelfo.