Dolomity IX / 100
Obsah Další

Dolomity IX.               23.8.2016 - 28.8.2016

23.8.2016 - úterý

Noční odjezd z Prahy do Itálie. Na tento zájezd jedeme s vnoučaty a tak program si budeme zčásti upravovat tak, aby to bylo vyhovující a hlavně zajímavé i pro ně.

24.8.2016 - středa

V 8:30 hod. přijíždíme na passo Valparola, odjíždět odsud budeme v 17:30 hod. V 9 hodin, po trochu problematické orientaci, typické pro italské Dolomity, se s dětmi vydáváme po stezce č. 424 směr passo Falzarego k tunelu Goiginger v hoře Sass di Stria. Cestou míjíme zbytky pevnost Tre Sassi. Na stezce k passu Falzarego potkáváme obrovský kámen s červenou šipkou, směřující nás na neznačenou stezku doprava do stráně k tunelu. Po 20ti minutovém, místy krkolomném výstupu po kamenitém chodníku přicházíme k dolnímu vstupu do tunelu Goiginger. Po vstupu do tunelu jsme museli zapnout čelovky, byla tam naprostá tma, místy byly kaluže a na hlavu nám kapala voda. Cestou objevujeme uzounký otvor, kterým na chvíli vylézáme z tunelu ven na pozorovatelnu. Pak pokračujeme tunelem dál kolem bývalé kuchyně se zachovalými zbytky cihlového sporáku a kolem zásobníků na vodu. Krátce před horním výstupem z tunelu procházíme kolem dělostřelecké střílny, kde dělo bylo namířeno směrem přes Passo Falzarego na Cinque Torri, kde bylo ležení italských vojsk. Po asi hodinovém putování tunelem přicházíme k hornímu vstup/výstupu z tunelu.

Po vystoupení z tunelu jsme si udělali procházku po úbočí Sass di Stria s krásnými výhledy na passo Falzarego a zákopy. Pak jsme si vyšlápli asi o 80 m výš na vyhlídku. Cestou zpět odbočujeme na stezku, označenou jako FORTE INTRA´I SASC. Nebudeme se tedy vracet zpět tunelem, jak jsme měli původně v plánu, ale skálu Sass di Stria obejdeme po jejím úbočí přes rakousko-uherské ležení do passa Valparola. Cesta je místy těžko schůdná, ujíždí to po šutrech pod nohama, místy se musíme držet řetězů, žádná běžná horská procházka. Děcka ale jsou ve svém živlu, je to dělané přímo pro ně. Ale také nacházíme pramen horské vody a ten nám docela přichází vhod - doplňujeme zásoby. Asi po 90ti minutách chůze scházíme do údolí, do oblasti bývalého vojenského prostoru rakousko-uherského ležení Edelweiss Stellung z let 1915-1918.

Po 15ti minutách opouštíme vojenský prostor a přicházíme zpět  do průsmyku a k jezeru Valparola. Pro dostatek času se vydáváme ještě obejít kopec naproti průsmyku Valparola. Je to chráněná přírodní oblast a abychom se tam dostali, museli jsme přelézt plot, oficiální vstup byl příliš daleko. Vnoučata se tam dokonale vydováděla šplháním po skalách. Po 90ti minutovém putování rezervací se vracíme po druhé straně hory zpět do průsmyku Valparola. V 17:25 hod. odjíždíme z Valparoly na ubytování do penzionu Auerhof v Natzu.