Dolomity III / 200
Předchozí Obsah Další

 

2. den - 8.7.2014

Vzhledem k nepříznivému počasí dnes máme náhradní program - prohlídku města Bolzana spojenou s možnou návštěvou archeologického muzea, kde je vystavena mumie ledového muže Otzy, stará 5300 let a s návštěvou Messnerova hradu Sigmundskron ve Firmienu se vzácnou sbírkou soch, obrazů a dalších uměleckých předmětů hlavně z Tibetu, Afriky, Indie a Nepálu.

V 11:15 parkujeme v podzemních garážích v Bolzanu a vyrážíme do deště na samostatnou prohlídku města. Rovnou míříme k archeologickému muzeu, ale jeho návštěvu kvůli obrovské frontě zájemců z časových důvodů vzdáváme a vydáváme se na asi dvouhodinovou procházku městem.

Poté společně odjíždíme do nedaleké vesnice Firmian na hrad Sigmundskron, kde navštěvujeme muzeum Reinholda Messnera, jedno z pěti, která vlastní. Tam trávíme dvě a půl hodiny a v 16 hodin se vracíme zpět na hotel. I prohlídka hradního muzea byla ve znamení deště.

 

Messnerova muzea

Během svého života vytvořil Reinhold Messner vzácnou sbírku soch, obrazů a dalších uměleckých předmětů hlavně z Tibetu, Afriky, Indie a Nepálu. Všechny exponáty jsou originály a shromáždil jich tak neuvěřitelně velké množství, že na ně potřebuje de facto pět muzeí - hrad Juval v údolí Vinschgau, hrad Firmian- Sigmundskron u Bolzana, zámek Bruneck, podzemní galerii v Suldenu na úpatí hory Ortler a vysokohorskou vojenskou pevnost na Monte Rite nedaleko Cortiny d'Ampezzo.

Ačkoliv jsou sbírky na pěti místech a každé má své hlavní téma, expozice tvoří dohromady jeden celek. Pod názvem MMM, což je zkratka Mountain Messner Museum, se skrývá ucelená a velmi osobní zpověď slavného horolezce, který s pokorou oslavuje hory a ukazuje, jek je jejich příroda propojená s historií lidstva a náboženstvím.