Toskánsko / 200
Předchozí Obsah Další

 

Pátek 29.4.2016

V 9 hod. odjíždíme na prohlídku dalších tří vil a jejich zahrad, již ale placených.

Jako první navštěvuje vilu Reale za 7 Euro. Zde si prohlédneme její exteriéry - velký vodní bazén, kterému říkají divadlo, citroníky, zelené divadlo v přírodě vystříhané ze stromů.

Něco z její historie: Reale je vila, která svou podobu dostala díky Napoleonově sestře Elíze. Nechala ji přestavět a potom co Napoleonova rodina padla a přišla o většinu území v Evropě tak ji dostala na čas italská královská rodina a ta ji věnovala bratrovi posledního krále Sicílie, který udělal tu chybu, že se špatně oženil s neurozenou Američankou. Ta rodina tam vydržela do r. 1918, přivedla na svět dvě děti, dceru a syna. Ta dcera se starala o svého bratra, který byl duševně nemocný. No a poté co tzv. šílený vévoda v r. 1918 zemřel, tak na čas vypuklo ve vile bezvládí, což se projevilo tím, že zmizelo veškeré vnitřní zařízení a lidé si tam chodili ze široka daleka kácet stromy. Tento stav trval dva roky než se objevila šlechtická rodina, která vilu koupila, zrenovovala a najala francouzského architekta, který ji opravil.

Po prohlídce vily Reale odcházíme k nedaleké vile Grabau, jejíž prohlídka stojí 6 Euro. Zde si prohlídneme citroníkovou zahradu, část lesoparku a údajně nejhezčí stáje celého Toskánska.

Opět něco historie vily: Vilu Grabau si postavila rodina která se jmenovala Diodati. Zakladatel tohoto rodu, který působil v Lucce si vymyslel i takové věci, jako je třeba podvojné účetnictví. Ale protože tento člověk byl velice podnikavý opustil katolické náboženství, inklinoval ke kalvinizmu a takové v Itálii netrpěli. Diotiové tedy museli odejít do Švýcarska. Mimochodem něco podobného se stalo v 18. století ve Francii, kdy Ludvík XIV. vyhnal kalvinisty a hugenoty. A tak se zrodil fenomén švýcarského výrobce nožů a hodinových strojků. Než rodina odešla, kompletně rozprodala majetek. Pak vilu koupili Orsettiové a ti ji spravovali příštích 230 let. V druhé polovině 19. století vilu koupil bohatý Němec jménem Schwarz pro svou manželku Frederiku Grabau, která si ponechala své jméno.

Po skončení prohlídky vily Grabau autobusem přejíždíme městečka Collodi, tzv. Pinokiova města. Zde si prohlédneme za 10 Euro zahrady vily Garzoni, kterou jsou nejvýznamnějšími zahradami v celém Toskánsku a pak i vlastní městečko.

Krátká informace o vile: Rodina Garzoni si nechala postavit vilu na dohled od města Lucca. Tuto vilu, která kromě zahrad není přístupná, si v r. 1633 nechal postavit Romano di Alsambro Garzoni. Na zahrady byly peníze až o 20 let později. U vchodu dostáváme plánek s očíslovanými všemi sochami, kterých je zde nepočítaně. Ve spodní partii jsou alegorie ročních období a jezírko s bílými a černými labutěmi. V zahradách nás čekají tři terasy, kde úplně nahoře jsou další dvě alegorické sochy znázorňující prameny. A nad nimi potom jsou alegorická spodobnění měst Lucca a Florencie. V zahradě je spousta barevné květeny, fontány, vodotrysky a také motýlí dům.

Po 15 hodině končí dnešní prohlídky vilových zahrad a vracíme se Montecatini Terme. Před návratem do hotelu ještě navštěvujeme staré město Montecatini Terme, nacházející se nad tím, kde bydlíme. Do starého města Montecatini Alto jedeme za 7 Euro horským vláčkem. Toto město zde bylo již ve středověku a je historickým místem, kde bylo Etruské sídliště. Zachovala se řada památek (kostely, obranné věže, dělo a pod.)